Studenti. 

Nezapomeňte se před cvičením dobře rozehřát, rozhýbat se v kloubech a po cvičení vytřepat a promasírovat svalstvo (zrelaxovat svaly, odplavit nahromaděný laktát) a protáhnout svaly a šlachy. Mezi cvičením dělejte přestávky, průběžně doplňujte tekutiny (ideálně obohacené o ionty a minerály). Po náročném tréninku si druhý den aktivně odpočiňte jiným druhem všestranného pohybu (běh v terénu, plavání se střídáním všech stylů, posilování oslabených svalových partií se zapojením ostatních svalů). Každý den utužujte kosti a svaly, ale věnujte chvíli také uvolňování a protahování (na úvod se vždy rozehřejte a začněte strečinkem). Pravidelně se ke cvičení Kihon vracejte, pouze opakované úsilí úspěch zaručuje. 

Cvičte nejprve velmi pomalu a zvolna. Teprve po vícero opakování cvičení zrychlujte. Pokud to jde, cvičte před zrcadlem, nebo se natočte na video a korigujte chyby a nedostatky. Každou nápravu cvičení začínejte znovu nejprve pomalu a postupně fixujte rychlou a silnou techniku. Myslete také na rozdíl v provedení tvrdé a měkké techniky. Při cvičení dýchejte přirozeně, nechejte své tělo dýchání samo řídit. Při snaze o silnou techniku nezadržujte dech příliš (nepolykejte vzduch a vyvarujte se předčasného vydechnutí). Je to jen cvičení, průprava, nikoli skutečný boj nebo zápas. Později se vypracujete a vše se sladí podle dané potřeby.

Na cvičení Kihon navazuje mnoho dalších užitečných cvičení, z nichž některé se koncepcí a provedením už blíží reálné sebeobraně. Kihon je však nezbytný základ pro studium pohybu a fyziologie těla. Je to jako když kulturista celé minuty cvičí jeden izolovaný pohyb s činkou nebo u stroje a teprve později to na pódiu pořádně rozbalí v celé své kráse a dokonalosti. Karatista má zase svou abecedu pohybu. Kihon je na začátku. 

Přejeme vám hodně radosti z pohybu a vytrvalost v osobním růstu.