Domácí cvičení - nahrávky VIDEO YouTube

Studenti. 

Nezapomeňte se před cvičením dobře rozehřát, rozhýbat se v kloubech a po cvičení vytřepat a promasírovat svalstvo (zrelaxovat svaly, odplavit nahromaděný laktát) a protáhnout svaly a šlachy. Mezi cvičením dělejte přestávky, průběžně doplňujte tekutiny (ideálně obohacené o ionty a minerály). Po náročném tréninku si druhý den aktivně odpočiňte jiným druhem všestranného pohybu (běh v terénu, plavání se střídáním všech stylů, posilování oslabených svalových partií se zapojením ostatních svalů). Každý den utužujte kosti a svaly, ale věnujte chvíli také uvolňování a protahování (na úvod se vždy rozehřejte a začněte strečinkem). Pravidelně se ke cvičení Kihon vracejte, pouze opakované úsilí úspěch zaručuje. 

Cvičte nejprve velmi pomalu a zvolna. Teprve po vícero opakování cvičení zrychlujte. Pokud to jde, cvičte před zrcadlem, nebo se natočte na video a korigujte chyby a nedostatky. Každou nápravu cvičení začínejte znovu nejprve pomalu a postupně fixujte rychlou a silnou techniku. Myslete také na rozdíl v provedení tvrdé a měkké techniky. Při cvičení dýchejte přirozeně, nechejte své tělo dýchání samo řídit. Při snaze o silnou techniku nezadržujte dech příliš (nepolykejte vzduch a vyvarujte se předčasného vydechnutí). Je to jen cvičení, průprava, nikoli skutečný boj nebo zápas. Později se vypracujete a vše se sladí podle dané potřeby.

Na cvičení Kihon navazuje mnoho dalších užitečných cvičení, z nichž některé se koncepcí a provedením už blíží reálné sebeobraně. Kihon je však nezbytný základ pro studium pohybu a fyziologie těla. Je to jako když kulturista celé minuty cvičí jeden izolovaný pohyb s činkou nebo u stroje a teprve později to na pódiu pořádně rozbalí v celé své kráse a dokonalosti. Karatista má zase svou abecedu pohybu. Kihon je na začátku. 

Přejeme vám hodně radosti z pohybu a vytrvalost v osobním růstu.

Posilování s vlastní váhou - Úroveň 1

Silné jádro, pružné a pevné svalové úpony a svaly v základní délce (to znamená nezkrácené) - naprostý základ a předpoklad tělesné zdatnosti, bez které byste s vážným tréninkem karate snad ani neměli začínat. Následující video nabízí soubor cviků, který by měl zvládnout i naprostý začátečník. Pokud ovšem cviky zařadíte pravidelně do svého denního cvičení, můžete si být jisti, že se brzy dočkáte vyššího levelu.

Posilování s vlastní váhou - Úroveň 2

Zvládnutím této úrovně svalové spolupráce můžete katapultovat techniku karate opět o stupínek výše. 

Dosažení a udržení požadované kondice je možné za předpokladu pravidelného a opakovaného cvičení. Dodržujte navržené pořadí cviků a neopomínejte dostatečné protažení na závěr. 

Podle svých dispozic cvičte 1-3 série po 10-30 opakování. Kde to prvek vyžaduje, nezapomeňte prostřídat končetiny (slabší končetinu procvičte vždy o něco víc a déle). Mezi jednotlivými cviky dělejte přestávky zpočátku 60 a později 30 sekund (svaly v průběhu pauzy vytřeste, poklepejte nebo prohněťte). 

Bude-li vám málo, můžete si vzít do rukou, položit na hruď nebo na záda do batohu nabrat zátěž (činky, disk nebo třeba batoh naložený PET láhvemi s vodou). Co by se vám ale nemuselo vyplatit? Ať už posilujete jen tak bez závaží či s malou váhou a při nízkém počtu opakovaní, vždy mějte rovná záda čili ZPEVNĚNÉ BŘICHO A TRUP (jako válec, jako jeden souvislý monolit) a NEZADRŽUJTE DECH (naopak, řádně a hluboce se nadechněte do bránice, následně se záběrem břišního svalu se vzduch přirozeně sám vytlačí).

Cvičíme doma - Druhá vlna 5

Vybrané techniky KIHON, KIHON IDO a OYO IDO ze zkouškového řádu na 4. Kyu