Ogawa-Ha Goju Ryu Karate-Do

Kurzy a pravidelná cvičení

Odpovědi na nejčastěji kladené otázky:

Trénink karate si můžete uzpůsobit podle vašich fyzických schopností, a proto se nemusíte bát, že byste trénink nezvládli. Smyslem tradičního karate není stát se vrcholovým sportovcem, ale naučit se pracovat s tím, co mám, tím nejefektivnějším způsobem.

Jestli zvládnete chodit pravidelně? Nejtěžší krok je odhodlat se a přijít na první trénink, překročit svůj strach a nebát se otevřít novým možnostem. Tělo si navykne na určitý režim a po nějaké době bude trénink vyžadovat, cvičení je v dobrém smyslu slova návykové(!)

Příležitostně trénink začínáme a končíme tzv. mokuso (krátké zklidnění), čímž je zastoupen introspektivní přístup k rozvoji osobnosti a návyk duševní hygieny. Žádné ezoterické nebo duchovní praktiky neprovozujeme.

Na začátku lekcí je vždy zařazeno tzv. rozehřátí, zvýšení tepové frekvence, a odpovídající posilování a uvolňování exponovaných částí těla pro danou náplň lekce.

Na závěr lekcí je dle potřeby zařazováno zdravotní protažení namáhaných svalů a vyklusání, které slouží k odplavení přebytečného laktátu z těla pro usnadnění následné regenerace.


ROZVRH TRÉNINKŮ

Tradiční forma Karate stylu Goju-ryu

Valašské Klobouky: Tělocvična ZŠ Val. Klobouky ÚTERKY 18:00 - 19:30 hod. a ČTVRTKY 17:30 - 19:00 hod. mimo státní svátky a školní prázdniny. Cena: členský příspěvek AKVK 500 Kč + úhrada DDM (nájem, školné) 650 Kč na rok a kurzovné 600 Kč (pololetně). Trenér: Miroslav Coufal

Vsetín: Tělocvična (velká) Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín, ČTVRTKY od 14:20 hod. Cena: dobrovolný členský příspěvek AKVK 500 Kč na rok + úhrada (nájem, školné) upřesní Trenér: Vlastimil Kocourek

Tradiční forma Karate stylu Kyokushin

Vsetín: Tělocvična Sokolovna Vsetín NEDĚLE 17:00 - 18:00 hod. mimo státní svátky a školní prázdniny. Cena: dobrovolný členský příspěvek AKVK 500 Kč na rok + úhrada (nájem a energie) upřesní Trenér: Vladimír Futák


Tradiční forma Karate stylu Shotokan

Brumov-Bylnice: Tělocvična v budově ZUŠ (1. patro) v městské části Brumov (u křižovatky ulice školní a 1. Května), ...bude upřesněno hod. mimo státní svátky a školní prázdniny. Cena: členský příspěvek AKVK 500 Kč na rok + úhrada DDM (nájem, školné) 400 Kč na rok. Trenér: Michal Březáček


Kondiční forma zápasení ve stylu light a full kontakt

Brumov-Bylnice: Tělocvična v budově ZUŠ (1. patro) v městské části Brumov (u křižovatky ulice školní a 1. Května), SOBOTY 18:00 - 19:30 hod. mimo státní svátky, školní prázdniny a po domluvě. Cena: dobrovolný členský příspěvek AKVK 500 Kč na rok + poplatek DDM (nájem a energie) 400 Kč na rok a u začátečníků úhrada ceny za soukromou lekci (1-4 osoby jedna cena) Trenér: Miroslav Coufal


Posilování Hojo Undo - přirozený funkční trénink

Brumov-Bylnice: Tělocvična v budově ZUŠ (1. patro) v městské části Brumov (u křižovatky ulice školní a 1. Května), NEDĚLE 16:30 - 18:00 hod. mimo státní svátky, školní prázdniny a po domluvě. Cena: dobrovolný členský příspěvek AKVK 500 Kč na rok + poplatek DDM (nájem a energie) 400 Kč na rok a u začátečníků úhrada ceny za soukromou lekci (1-4 osoby jedna cena)Trenér: Miroslav CoufalCO JE OBSAHEM KURZU KARATE?

Základní program 

Cvičení výrazně vede ke zvýšení kondice, koordinace a motoriky těla, k posílení svalů a jejich souhry pro zdravé držení těla, k zlepšení funkce dýchání a homeostáze. Smysluplné propojení izometrického a dynamického posilování svalů vede především u žen k předcházení či oddálení rizika osteoporózy a celkově u všech k vyšší svalové a pohybové aktivitě. Cvičení je aerobního charakteru a přesto ne tak energeticky náročné jako u jiných sportů, proto je vhodné pro všechny věkové kategorie. Obecným přínosem je účinné odbourávání stresu a pocitů únavy. 

Rozšiřující program sebeobrany a aplikace

Rozvoj realistické inteligentní sebeobrany. Koncept, který se řídí PRINCIPY a nikoli technikami a který nejprve buduje (posléze rozvíjí a udržuje) nezastupitelné "taktilní reflexy" při boji na krátkou vzdálenost. Věříme, že se tímto přístupem znovu vracíme k původním čínským kořenům KARA-TE-JUTSU, jakožto k praktickému "STREET FIGHTING" a konceptu tradiční okinawské sebeobrany.

Možnost cvičit právě společně s partnerem, natož s technicky pokročilejším partnerem, nebo přímo s kvalifikovaným učitelem je vzácné, protože se jedná o chvíle, kdy máme možnost správnější provedení různých interakcí přímo a bezprostředně na sobě pocítit. Dále si uvědomujeme, že pro žádoucí rozvoj určitých schopností je pravidelná práce s partnerem, pokročilejším partnerem a učitelem nezastupitelná. Při práci s partnerem používáme namísto soupeření SPOLUPRÁCI, s přesně vymezenými rolemi v souladu s funkčními a osvědčenými didaktickými postupy pro rozvoj intuitivního, otevřeného a adaptabilního řešení situací (namísto mechanického a fixního přístupu s předem známými modelovými situacemi). Součástí lekcí je dále průběžné posilování s vlastním tělem a nácvik úderových technik do cvičebních pomůcek pro rozvoj stability a skutečné funkčnosti úderů a kopů.

Kondiční průprava a zápasení

Zápasíme podle upravených pravidel light contact kickbox nebo MMA ale bez bodování. Tomu předchází full contact průprava s využitím pomůcek bloků, lap apod. pro tlumení úderů a kopů. Dovoleny jsou známé údery a kopy na tělo, hlavu a nohy soupeře, rovněž provést podmet nebo hod. Povolené techniky mohou být provedeny pouze ve stoje a s dostatečnou kontrolou, po domluvě také při boji na zemi. Není povoleno provádět údery nebo kopy směrem na vrchní část hlavy, temeno, krk, záda, nebo přímé kopy na koleno či kotník vyjma podmetu. Při zápasení nejsou povoleny údery prsty ani rukou ze strany dlaně, malíkové hrany a palce, útoky hlavou, loktem, holení a kolenem na hlavu. Není rovněž dovoleno škrcení, pokud k němu přece dojde je zápas rozhodčím okamžitě přerušen. Povolené je kontrolované strkání, držení, přehozy a chytání nohou.


Ukázka z tréninku začátečníků:

Ukázka z tréninku                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           AKVK z. s.