Korona KANÁL

Nedělejte tyto chyby

Znalosti biomechaniky a fyziologie dýchání + rozehřátí a uvolnění jako prevence úrazů a předpoklad dlouhodobého trénování

Posilování s vlastní váhou - Úroveň 1

Silné jádro, pružné a pevné svalové úpony a svaly v základní délce (to znamená nezkrácené) - naprostý základ a předpoklad tělesné zdatnosti, bez které byste s vážným tréninkem karate snad ani neměli začínat. Následující video nabízí soubor cviků, který by měl zvládnout i naprostý začátečník. Pokud ovšem cviky zařadíte pravidelně do svého denního cvičení, můžete si být jisti, že se brzy dočkáte vyššího levelu.


Trénink Kata - Gekisai Dai 1, GD 2 a Saifa 

Tentokrát výzva směřuje ke cvičení venku, vytáhnout paty z domu na čerstvý vzduch, procvičit první tři z deseti základních Kaishu Kata. 

Pro začátečníky jsou určené katy Gekisai Dai 1 a 2, ve kterých jsou zakódované základní principy Gōjū-ryū - úhyby a vkročení do soupeře, přijetí a převzetí útoku, zavření a otevření protivníka, přímé i obloukové bloky, tvrdé i měkké krytí, střídání výšky i vzdálenosti při boji na krátkou vzdálenost. 

Saifa je kata nejlépe známá ve stylu Gōjū-ryū, Sankukai a Shito-Ryu. Je první z klasických mistrovských kata, které prezentoval a učil Chōjun Miyagi. Název Saifa se překládá jako "Crush and break", ale doslova znamená trhat a drtit útočícího protivníka přes "přilnavé" grip techniky. Tato kata se skládá hlavně z technik, které jsou založeny na následujícím principu: okamžitě zaútočit rukou, která právě odrazila útok. 

(Každá další v pořadí vyšší Kaishu kata se pak specializuje na určité principy a způsob boje. Kaishuu kata je soubor mistrovských kata karate školy Gōjū-ryū. Kaishu kata se řadí mezi náročnější kata než jsou například kata střední úrovně, někde též nazývané Fukyu kata a základní označované Taikyoku kata.) 

(Chōjun Miyagi byl japonský karateka a karate mistr. Zakladatel stylu Gōjū-ryū a byl také prvním mistrem karate, kterému Dai Nippon Butokukai udělil hodnost "Kyoshi". Další mistři včetně G. Funakoshiho, K. Mabuniho a H. Otsuky získali titul Renshi až v roce 1939.)