Korona KANÁL

Nedělejte tyto chyby

Znalosti biomechaniky a fyziologie dýchání + rozehřátí a uvolnění jako prevence úrazů a předpoklad dlouhodobého trénování

Posilování s vlastní váhou - Úroveň 1

Silné jádro, pružné a pevné svalové úpony a svaly v základní délce (to znamená nezkrácené) - naprostý základ a předpoklad tělesné zdatnosti, bez které byste s vážným tréninkem karate snad ani neměli začínat. Následující video nabízí soubor cviků, který by měl zvládnout i naprostý začátečník. Pokud ovšem cviky zařadíte pravidelně do svého denního cvičení, můžete si být jisti, že se brzy dočkáte vyššího levelu.

Trénink Kata - Gekisai Dai 1, GD 2 a Saifa 

Tentokrát výzva směřuje ke cvičení venku, vytáhnout paty z domu na čerstvý vzduch, procvičit první tři z deseti základních Kaishu Kata. 

Pro začátečníky jsou určené katy Gekisai Dai 1 a 2, ve kterých jsou zakódované základní principy Gōjū-ryū - úhyby a vkročení do soupeře, přijetí a převzetí útoku, zavření a otevření protivníka, přímé i obloukové bloky, tvrdé i měkké krytí, střídání výšky i vzdálenosti při boji na krátkou vzdálenost. 

Saifa je kata nejlépe známá ve stylu Gōjū-ryū, Sankukai a Shito-Ryu. Je první z klasických mistrovských kata, které prezentoval a učil Chōjun Miyagi. Název Saifa se překládá jako "Crush and break", ale doslova znamená trhat a drtit útočícího protivníka přes "přilnavé" grip techniky. Tato kata se skládá hlavně z technik, které jsou založeny na následujícím principu: okamžitě zaútočit rukou, která právě odrazila útok. 

(Každá další v pořadí vyšší Kaishu kata se pak specializuje na určité principy a způsob boje. Kaishuu kata je soubor mistrovských kata karate školy Gōjū-ryū. Kaishu kata se řadí mezi náročnější kata než jsou například kata střední úrovně, někde též nazývané Fukyu kata a základní označované Taikyoku kata.) 

(Chōjun Miyagi byl japonský karateka a karate mistr. Zakladatel stylu Gōjū-ryū a byl také prvním mistrem karate, kterému Dai Nippon Butokukai udělil hodnost "Kyoshi". Další mistři včetně G. Funakoshiho, K. Mabuniho a H. Otsuky získali titul Renshi až v roce 1939.)

Druhá vlna - Vánoční speciál

Motivační video - obsahuje také Sanchin, Tenscho a Seienchin Kata, abyste měli další inspiraci k pokračování domácího tréninku. 

A kdybychom snad chtěli hledat východisko pro současnou situaci, která si žádá vytrvalost a nepoddajného ducha:

 征遠鎮 Seienchin 

Seienchin znamená dobyvatel a podmanit si na dálku, nebo zaútočit z nepoddajné základny. Sei 征 znamená podmanit si nebo zaútočit na vzpurný odboj, En 遠 znamená vzdálené a Chin 鎮 znamená uklidnit. Ve feudálním Japonsku samurajští bojovníci často vyjížděli na výpravy trvající mnoho měsíců a potřebovali si udržet svou sílu a ducha po dlouhou dobu. Tato kata je dlouhá a pomalá s mnoha technikami prováděnými v nízkém postoji jezdce na koni. Nohy se obvykle v této kata velmi unaví a je zapotřebí silného ducha, aby cvičenec vytrval, místo aby se vzdal. Slovo Seienchin může také znamenat vytáhnout do bitvy. 

Posilování s vlastní váhou - Úroveň 2

Zvládnutím této úrovně svalové spolupráce můžete katapultovat techniku karate opět o stupínek výše. 

Dosažení a udržení požadované kondice je možné za předpokladu pravidelného a opakovaného cvičení. Dodržujte navržené pořadí cviků a neopomínejte dostatečné protažení na závěr. 

Podle svých dispozic cvičte 1-3 série po 10-30 opakování. Kde to prvek vyžaduje, nezapomeňte prostřídat končetiny (slabší končetinu procvičte vždy o něco víc a déle). Mezi jednotlivými cviky dělejte přestávky zpočátku 60 a později 30 sekund (svaly v průběhu pauzy vytřeste, poklepejte nebo prohněťte). 

Bude-li vám málo, můžete si vzít do rukou, položit na hruď nebo na záda do batohu nabrat zátěž (činky, disk nebo třeba batoh naložený PET láhvemi s vodou). Co by se vám ale nemuselo vyplatit? Ať už posilujete jen tak bez závaží či s malou váhou a při nízkém počtu opakovaní, vždy mějte rovná záda čili ZPEVNĚNÉ BŘICHO A TRUP (jako válec, jako jeden souvislý monolit) a NEZADRŽUJTE DECH (naopak, řádně a hluboce se nadechněte do bránice, následně se záběrem břišního svalu se vzduch přirozeně sám vytlačí).

Cvičíme doma - Druhá vlna 5

Vybrané techniky KIHON, KIHON IDO a OYO IDO ze zkouškového řádu na 4. Kyu