KANRYO HIGAONNA/HIGASHIONNA

Kanryo Higaonna se narodil 10.3.1853 v Nishi Machi v Naha na Okinawě. Ve věku 16 let se začal učit kempo (japonský výraz pro čínské Chuan-fa) od neznámého učitele. Snad v roce 1877 podnikl cestu do města Fukushu v čínské provincii Fukken, kde nejprve cvičil pod vedením mistra Ryoto a až po určité době byl přijat za osobního žáka mistra Ryu Ryuko. V roce 1885 se vrátil na Okinawu a otevřel v Naha vlastní dojo, kde vyučoval vlastní pojetí bojového umění vzniklé shrnutím prvků vnitřních škol čínského Chuan-fa a starého okinawského Tode. Tento styl byl a je nazýván Naha-te. Styl řadíme, mezi pozdější označení okinawských bojových systémů odvozených od čínských vnitřních škol, a to do Shorei ryu.

Mezi jeho mistrovský příspěvek řadíme přeformování kata Sanchin, a to tím že ji prováděl se sevřenou pěstí, oproti původní čínské variantě s otevřenými dlaněmi. Říká se, že Higaonna byl první, kdo zavedl skupinové vyučování

Mistr Higaonna zemřel 15. 10. 1915. Mezi osobní žáky mimo jiné patřil Kyoda Jyuhatsu, Kenwa Mabuni a také Chojun Miyagi. Miyagi však původní systém Naha-te mistra Higaonny pod jinými vlivy rozvinul dál a založil samostatnou odnož, kterou později nazval Gojyu ryu.